Главная Сервисы для юристов ... База решений “Протокол” Постанова ВАСУ від 19.04.2016 року у справі №826/10322/14 Постанова ВАСУ від 19.04.2016 року у справі №826/1...
print
Друк
search Пошук

КОММЕНТАРИЙ от ресурса "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Постанова ВАСУ від 19.04.2016 року у справі №826/10322/14
Постанова ВАСУ від 19.04.2016 року у справі №826/10322/14

Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"19" квітня 2016 р. м. Київ К/800/52396/14

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

головуючого судді: Сіроша М.В.,

суддів: Голубєвої Г.К.,

Юрченко В.П.,

розглянувши у письмовому провадженні касаційні скарги Міністерства доходів і зборів України, Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 20 серпня 2014 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 23 вересня 2014 року у справі № 826/10322/14 за адміністративним позовом Товариства з обмежено відповідальністю „АТН Логістик" до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві, третя особа: Міністерство доходів і зборів України,

про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И Л А :

Товариство з обмежено відповідальністю „АТН Логістик" звернулось до суду з адміністративним позовом про визнання протиправними дій відповідача щодо складання актів № 1053/26-59-22-03/36946439 від 16.04.2014 про неможливість проведення зустрічної звірки позивача з питань підтвердження господарських відносин з контрагентами за період з 01.10.2013 до 31.10.2013 та № 1115/26-553-22-03/36946439 від 24.04.2014 за період з 01.03.2013 до 31.03.2014; скасування рішення відповідача № 120 від 24.04.2014 „Про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість TOB „АТН Логістик" (код ЄДРПОУ 36946439); зобов'язання ДПІ відновити право позивача шляхом включення до реєстру платників податку на додану вартість.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 20.08.2014, яку залишено без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 23.09.2014, позовні вимоги задоволено, визнано протиправними дії ДПІ щодо складання актів № 1053/26-59-22-03/36946439 від 16.04.2014 про неможливість проведення зустрічної звірки позивача з питань підтвердження господарських відносин з контрагентами з 01.10.2013 до 31.10.2013, № 1115/26-553-22-03/36946439 від 24.04.2014 з 01.03.2013 до 31.03.2014; скасовано Рішення № 120 від 24.04.2014 „Про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ „АТН Логістик"; зобов'язано ДПІ відновити право позивача шляхом включення ТОВ „АТН Логістик" до реєстру платників податку на додану вартість.

Міністерство доходів і зборів України звернулось із касаційною скаргою про скасування постанови Окружного адміністративного суду м. Києва та ухвали Київського апеляційного адміністративного суду, посилаючись на порушення судами норм матеріального права, просить ухвалити нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити.

Державна податкова інспекція у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві звернулась із касаційною скаргою про скасування судових рішень , посилаючись на порушення судами норм матеріального права, просить ухвалити нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити.

Перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, обговоривши доводи касаційних скарг, колегія суддів вважає, що касаційні скарги підлягають частковому задоволенню.

Судами встановлено, що 16.04.2014 відповідачем складено акт № 1053/26-59-22-03/36946439 про неможливість проведення зустрічної звірки TOB „АТН Логістик" щодо підтвердження господарських відносин з контрагентами за період з 01.10.2013 до 31.10.2013, № 1115/26-59-22-03/36946439 від 24.04.2014 про неможливість проведення зустрічної звірки TOB „АТН Логістик" щодо підтвердження господарських відносин з контрагентами за період з 01.03.2013 до 31.03.2014.

У інформаційній базі АІС "Податковий блок" позивач має стан "9" - направлено повідомлення про відсутність за місцезнаходженням.

За інформацією Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців на 23.05.2014 місцезнаходженням позивача зазначено м. Київ, вул. Олени Теліги, буд.4, каб. 301.

Згідно з пунктом 183.12 статті 183 ПК центральний орган державної податкової служби веде реєстр платників податку, в якому міститься інформація про осіб, зареєстрованих як платники податку.

Відповідно до підпункту "ж" пункту 184.1 статті 184 Податкового кодексу України (далі - ПК) реєстрація особи платником податку на додану вартість діє до дати анулювання реєстрації платника податку, яка проводиться шляхом виключення з реєстру платників податку і відбувається у разі якщо: в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців наявний запис про відсутність юридичної особи або фізичної особи за її місцезнаходженням (місцем проживання) або запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу.

Порядок реєстрації та анулювання реєстрації платників податку на додану вартість визначено наказом Міністерства фінансів України „Про затвердження Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість" від 07.11.2011 № 1394, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29.11.2011 за № 1369/20107 (далі - Положення № 1394).

Згідно з пунктом 3.1 розділу V цього Положення особа є зареєстрованою платником ПДВ з відповідної дати реєстрації, внесеної до Реєстру.

Реєстрація платника ПДВ є анульованою з дати анулювання свідоцтва про таку реєстрацію та виключення цього платника ПДВ з Реєстру.

Пунктом 5.1 Положення № 1394 визначено, що реєстрація діє до дати анулювання, яке відбувається у випадках, визначених пунктом 184.1 статті 184 розділу V ПК.

При анулювання реєстрації платника податків на додану вартість за ініціативою податкового органу платник зобов'язаний повернути податковому органу Свідоцтво та всі його засвідчені копії разом із супровідним листом протягом 20 календарних днів з дня прийняття рішення про анулювання (підпункт 5.5.5 Порядку № 1394).

Згідно з підпунктом 5.6.1 пункту 5.6 розділу V Положення № 1394 підставою для внесення до Реєстру запису про відміну анулювання реєстрації, що відбулась за ініціативою податкового органу, є рішення суду, яке набрало законної сили, або рішення податкового органу про скасування рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ під час адміністративного оскарження. Рішення із копіями відповідних документів направляються до центрального органу державної податкової служби для внесення відповідних змін до Реєстру.

У разі відміни рішення про анулювання реєстрації, якщо інше не визначено судовим рішенням, податковий орган видає платнику ПДВ нове Свідоцтво (за новим номером) замість старого Свідоцтва на підставі реєстраційної заяви з позначкою "Перереєстрація" та рішення про відміну анулювання реєстрації.

При цьому дата реєстрації платником ПДВ не змінюється, а датою початку дії нового Свідоцтва та датою анулювання старого Свідоцтва є дата внесення відповідного запису до Реєстру (підпункт 5.6.2 цього пункту).

Разом з тим, відповідач не надав суду підтверджуючих документів, передбачених пунктом 5.5 Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 16.01.2014 №26.

Враховуючи наведені обставини, суди першої та апеляційної інстанцій правильно застосували вище наведені правові норми, зобов'язавши ДПІ поновити реєстрацію позивача платником податку на додану вартість.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, щодо компетенції контролюючих органів, повноважень і обов'язків їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальності за порушення податкового законодавства, урегульовані Податковим кодексом України.

У пункті 61.1 статті 61 ПК України визначено, що податковий контроль - це система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Способом здійснення такого контролю є, зокрема, інформаційно - аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів (підпункт 62.1.2 пункту 62.1 статті 62 ПК).

Відповідно до статті 71 ПК України інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів - це комплекс заходів щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій.

Згідно з приписами підпункту 72.1.1 пункту 72.1 статті 72 ПК України для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючого органу використовується інформація, що надійшла, зокрема: від платників податків та податкових агентів, що міститься в податкових деклараціях, розрахунках, інших звітних документах; що міститься у наданих великими платниками податків в електронній формі копіях документів з обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування (податкових зобов'язань), первинних документах, які ведуться в електронній формі, регістрах бухгалтерського обліку, фінансовій звітності, інших документах, пов'язаних з обчисленням та сплатою податків і зборів; про фінансово-господарські операції платників податків.

Відповідно до пункту 73.5 статті 73 ПК України з метою отримання податкової інформації контролюючі органи мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків.

Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється контролюючими органами з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.

Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до статті 74 ПК України, податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах контролюючих органів або безпосередньо посадовими (службовими) особами контролюючих органів. Перелік інформаційних баз, а також форми і методи опрацювання інформації визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику (пункт 74.1 цієї статті); зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань (пункт 74.2 згаданої статті).

Зі змісту викладеного випливає, що дії з оформлення результатів зустрічної звірки довідкою про результати проведення зустрічної звірки є, по суті, виконанням службовими особами своїх обов'язків, а самі по собі висновки такої довідки не створюють відносин владного підпорядкування, що є необхідною ознакою публічно-правових відносин.

Проведення зустрічних звірок є лише процедурним заходом зі збору податковим органом інформації щодо дотримання платником податкового законодавства у рамках податкового контролю.

На підставі аналізу вказаних норм права колегія суддів дійшла висновку, що відносини, які виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема щодо компетенції контролюючих органів, повноважень і обов'язків їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, урегульовано Податковим кодексом України.

Способом здійснення такого контролю є, зокрема, інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів. Інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах контролюючих органів або безпосередньо посадовими (службовими) особами контролюючих органів. Висновки, викладені в довідці про результати зустрічної звірки, є відображенням дій податкових інспекторів та не породжують правових наслідків для платника податків і, відповідно, не порушують прав останнього.

Дії контролюючого органу щодо внесення до електронних баз даних змін показників податкової звітності суб'єктів господарювання в частині податкового кредиту та податкових зобов'язань на підставі довідки про результати зустрічної звірки без прийняття податкових повідомлень-рішень не породжують правових наслідків для платників податків та не порушують їхні права, оскільки розміщена в цій системі інформація використовується податковими органами для обробки зібраної інформації в автоматичному режимі (використовується для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань) з метою здійснення податкового контролю.

За таких обставин, оскільки акт про неможливість проведення зустрічної звірки не порушує прав позивача, а внесення до інформаційних систем змін без прийняття податкових повідомлень-рішень не породжують правових наслідків для платників податків та не порушують їхні права, позовні вимоги в цій частині не підлягають задоволенню.

Згідно із ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.

Колегія суддів дійшла висновку, що судами попередніх інстанцій обставини у адміністративній справі встановлені правильно, але судові рішення підлягають скасуванню як такі, що ухвалені з порушенням норм матеріального.

Керуючись ст., ст. 220, 222, 223, 229, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИЛА:

Касаційні скарги Міністерства доходів і зборів України, Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві задовольнити частково.

Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 20 серпня 2014 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 23 вересня 2014 року скасувати в частині задоволення позовних вимог про визнання протиправними дій ДПІ щодо складання актів № 1053/26-59-22-03/36946439 від 16.04.2014 про неможливість проведення зустрічної звірки позивача з питань підтвердження господарських відносин з контрагентами з 01.10.2013 до 31.10.2013, № 1115/26-553-22-03/36946439 від 24.04.2014 з 01.03.2013 до 31.03.2014.

Ухвалити рішення, яким в задоволенні позовних вимог Товариства з обмежено відповідальністю „АТН Логістик" про визнання протиправними дій ДПІ щодо складання актів № 1053/26-59-22-03/36946439 від 16.04.2014 про неможливість проведення зустрічної звірки позивача з питань підтвердження господарських відносин з контрагентами, № 1115/26-553-22-03/36946439 від 24.04.2014 відмовити.

В іншій частині судові рішення залишити без змін.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і оскарженню не підлягає, але може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, визначених ст. 237 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді: Сірош М.В.

Голубєва Г.К.

Юрченко В.П.

logo